Sila nášho presvedčenia alebo ako si udržať to, na čom nám najviac záleží?

Verzia pre tlačVerzia pre tlač
 
 
Väčšina ľudí sa cíti neistá, pretože sa obáva, že stratí prácu, stratí peniaze, ktoré už má, stratí partnera, stratí zdravie... Čo môže byť jedinou istotou v živote je, že sa budete každým dňom zlepšovať. Že budete na sebe pracovať. Takýmto spôsobom budete neustále zvyšovať svoju hodnotu, ktorú si budete ceniť nie len vy, ale aj podnik v ktorom pracujete, vaši priatelia, aj vaša rodina. 
 
Tým, že budete na sebe neustále pracovať, neznamená, že už nikdy nebudete mať problémy. V skutočnosti, môžete zlepšiť len to, čo si uvedomíte, že nie je správne. Čiže, ak sa vám občas niečo nepodarí, berte to, ako prínos v tom, že ste objavili ďalší priestor, v ktorom sa môžete zlepšiť. 
 
Moje vlastné odhodlanie neustále sa zlepšovať, je tým, čo spôsobilo, že sa cítim šťastná a zároveň úspešná. Dokonca je to mojim presvedčením, o ktorého pravdivosti ma presvedčili výsledky, ktoré dosahujem. A práve presvedčenie je tým hlavným aspektom, vďaka ktorému sa rozhodujeme a konáme tak, ako konáme. 
 
Aké presvedčenie máte vy? Čomu veríte? Čo by ste mali urobiť, aby ste sa cítili šťastní a úspešní?
 
A robíte to? Ak nie, čo vám v tom bráni?
 
Je to jedno z vašich obmedzujúcich presvedčení, ktoré ste buď prevzali od nejakej dôveryhodnej osoby, alebo ste k nemu prišli na základe vašich skúsenosti. Dobrou správou však je, že naše obmedzujúce presvedčenia vieme odstrániť. Odstrániť takým spôsobom, že ich nahradíme pre nás efektívnymi – prínosnými presvedčeniami. 
 
Najúčinnejším spôsobom, akým môžeme zmeniť naše presvedčenie je, že ho prepojíme s určitou bolesťou, ktorú nám spôsobuje. Odpovedzte si na otázku: Čo sa stane, ak toto moje presvedčenie neopustím? Ako to v budúcnosti ovplyvní moju rodinu, môj vzťah s partnerom, moje zdravie, moje finančné zázemie?
 
Svoje staré neefektívne presvedčenie môžeme nahradiť novým – presným opakom k tomu starému. Čiže napríklad, ak veríme tomu, že sa nám v živote nedarí uspieť, pretože sme nevyštudovali požadovanú školu, zmeňme svoje presvedčenie na: Vďaka tomu, že som nevyštudovala  danú školu, dnes disponujem toľkými schopnosťami, o ktorých niektorí ani nesnívajú, pretože som počas tej doby precestovala pol Európy, alebo som sa venovala inej činnosti, ktorá ma posunula vpred.  Za každou skúsenosťou sa dá nájsť niečo pozitívne, z čoho môžeme čerpať. Čo sa môže stať našim zdrojom sebavedomia – nárastu našej hodnoty.
 
Ak zmeníme svoje staré obmedzujúce presvedčenia za nové – posilňujúce naše šťastie a úspech, zmení sa spôsob nášho zmýšľania a rozhodovania. Tým pádom sa zmenia naše činy a výsledky. K tomu, aby sme si upevnili naše nové – efektívne presvedčenia, podporte ich svojimi alebo zážitkami iných. Zážitkami, kedy tieto presvedčenia boli naozaj pravdivé. Zároveň ich posilnite pozitívnou motiváciou. Čo všetko mi prinesie moje nové efektívne presvedčenie? Čo vďaka nemu dosiahnem? Opakujte si to podľa možnosti každý deň, až kým sa toto presvedčenie stane vašou absolútnou súčasťou. 
 
Jedno presvedčenie po ceste za šťastím a úspechom si dajte však nad všetky ostatné. To, ktoré som spomenula hneď na začiatku. Ak budem neustále na sebe pracovať, rozvíjať sa - deň čo deň sa zlepšovať, moja hodnota narastie nie len u mňa, ale aj u iných. Verte, že toto je ten najistejší spôsob, ako dosiahnuť a udržať si to, po čom túžite. Ba dokonca týmto spôsobom to budete rozvíjať a zveľaďovať. :-)
 
Katarína Hoštáková
 
Zobraziť galériu?: 
Nie