Terapia farbami - colorterapia

      Jej základom je svetlo. Svetlo je zdroj.

     Aj príbeh o stvorení začína slovami: „ Buď svetlo“. Tak stojí svetlo od začiatku v strede. Bez svetla by sa nám nič neodhalilo. Jeho spektrum nás trvale obklopuje, vyžaruje a pôsobí cez neho na nás, náš svet. Svetlo dýchame, svetlom žijeme. Svetlo je zložené z farebných lúčov. Sú to vibrácie rôznych frekvencií. 

Z histórie

     Farby v liečbe sa využívali od dávna, pretože naši predkovia vedeli používať silu prírody a jej liečivých účinkov. Liečiv é vlastnosti farieb využívali už staroveké civilizácie, ktoré vypracovali lekársky systém, v ktorom liečebné vlastnosti farieb overovali dlhé roky. Používanie vody a potravín farebne osvetľovaných a podľa farby vyberaných, patrilo k tradičnej terapii v Indii, Grécku, Tibete... Už v starom Egypte využívali pri svojej práci slnko, jeho svetelnú energiu a silu. Metódu práce so svetlom používali k liečeniu a k rozširovaniu vlastného vedomia. Pacientov liečili slnečnými lúčmi, ktoré prechádzali farebnými sklami, alebo kryštálmi. Sú tiež dôkazy, že čínsky lekári liečili žalúdočné problémy žltou farbou a ľuďom trpiacim na šarlach radili nosiť červené šatky. Rôzne farby pôsobia na rôzne energetické centrá v tele.

Súčasnosť

     Množstvo výskumov dokázalo, že svetlo a najmä to denné, slnečné, lieči. Dokonca aj tradičná lekárska medicína využíva svetlo a svetelnú energiu na liečbu niektorých ochorení. Napr. pri nespavosti, únave, nedostatku energie, depresii, zvýšenom krvnom tlaku, duševnej, citovej alebo fyzickej poruche, migrénach, kožných ochoreniach, ekzémoch, astmatických ťažkostiach, reumatických ochoreniach, artritíde. V 70. a 80. rokoch vedci dokázali, že ľudí ovplyvňuje farebné svetlo, a to i farboslepých a nevidomých. Svetlo a farby majú veľmi široké spektrum využitia.

     Odborníci vo farebnej terapii hovoria, že orgány a žľazy v našom tele tiež vibrujú v určitých frekvenciách a že jednotlivé farby zodpovedajú určitým oblastiam nášho tela, ktoré majú rovnakú frekvenciu. Ak niektorá z oblastí Vášho tela nepracuje tak, ako by mala, možno len nie je naladená na svoju frekvenciu.

     Liečba farbami sa využíva aj pri práci s postihnutými ľuďmi, deťmi, pri poruchách učenia, sústredenia, autizme, poruchách správania.

     Tak isto aj kamene, kryštály vyžarujú podľa svojho mineralogického zloženia či farebnosti svoju liečivú energiu, ktorá sa využíva v kryštaloterapii.

     Colorterapia však nenahrádza bežné spôsoby liečby, ale je jej vhodným doplnkom. 

0

 

     Svetlo je život. Svetlo je dar. Svetlo je aj súčasťou tmy. Bez tmy by sme nevideli krásu svetla a jej všetky odlesky či odtiene. Žiarivý východ slnka, iskričky padajúceho snehu, zeleň stromov či farebnosť rozkvitnutých kvetov, modré nebo či nádheru vodných hladín. Všetka táto nádhera je nám poskytovaná celý rok, celý život. Mnohí to považujú za samozrejmosť a neuvedomujú si to. Mnohí si intuitívne  vyberajú alebo chodia na miesta – do prírody, kde obdivuje majestátnosť hôr, burácanie mora či pokojnú hladina jazera, vôňu ihličia či pokosenej trávy, krásu rozkvitnutej lúky, stromov na jar  či záhrady,  iní do galérií s rôznym druhom umenia, iní do hudobných , kultúrnych stánkov s určitým typom hudby, iní na historické miesta. 

Všetko má svoju vibráciu, svoj odkaz a vplyv na nás. Všetko má svoju farbu, svoju vôňu, zvuk, vibráciu. Všetko okolo nás je energia, ktorá vibruje rôznymi spektrami zvuku, svetla, farieb. Farby nás tvoria rovnako, ako tóny.

     Niektorí sa už vedome určitým veciam vyhýbajú – miestam, situáciám, výrobkom, ľuďom. Všetko vyžaruje určitý druh energie, vibrácie, ktorá buď priťahuje alebo odpudzuje. Niečo s čím rezonujeme, alebo nie.

     Svetlo je vibrácia, ktorá má nespočet farebných odtieňov. Aj tma je farba. To, že každý má nejakú farbu obľúbenú vypovedá aj o jeho vibračnom naladení, čo sa ale môže v závislosti od psychického, zdravotného stavu, vplyvu nálad a zážitkov, príležitostí,  veku, ročných období meniť.

     To ako sa obliekame, aké farby si zvolíme a ich kombinácie na sebe, do akých tónov máme ladenú našu domácnosť, pracovňu, čím sa obklopujeme, to všetko vypovedá o nás. Nič nie je zlé. Každá farba má svoj význam a v našom živote má dôvod i miesto. To čo vyžarujeme, to priťahujeme. Je to vesmírny zákon. Platí to aj vo farbách.

Keďže pracujem so sklom na ktoré maľujem farbami, tak som rozšírila a včlenila túto oblasť do liečby s energiami.

     Liečbu farbami ponúkam a používam ako doplnkovú ku každej terapii pôsobením farebných spektier formou ich pôsobenia buď v priestore, alebo priamym položením na jednotlivé čakry ktoré nimi harmonizujem. Sú to farebne namaľované menšie opracované sklá, ktoré každé z nich rezonuje v inej farebnej vibrácií. Tieto farebné sklíčka sú maľované vedomým naprogramovaním harmonizačných, liečebných a vibračných účinkov pomocou svetelných pomocníkov anjelov, AA, Majstrov pre jednotlivé čakry, čím je otvorené sféra liečebného pôsobenia aj takouto formou. Dĺžka pôsobenia je rôzna v závislosti od disharmónie organizmu a jeho energetických tiel. Je to doplnková terapia pôsobením sily farieb.

     Po skončení sedenia či terapie si budete mať možnosť zakúpiť  Vami zvolený prívesok či žiarič s možnosťou si objednať váš osobný so symbolom a odkazom Vášho svetelného, duchovného sprievodcu. Viac čítaj Energetické a liečivé symboly

     Najväčšiu úlohu zohrávajú farby a ich kombinácie. Tieto energetické symboly, žiariče, vyžarujú do priestoru prostredníctvom prenikajúceho svetla cez ne liečivú, harmonizačnú energiu, ktorá dokáže zmeniť stav psychiky a ovplyvniť tak zdravie, posilňuje, lieči, pomáha ku zmene, alebo pôsobí podľa toho na čo bol tvorený a zameraný. Menší rozmer je vhodný  na nosenie ako prívesok, čím je jeho pôsobenie priame, väčší ako žiarič do priestoru zavesením do okna, či položeným v stojane napríklad na pracovnom stole.

     Farby sú našou súčasťou života či si to uvedomujeme alebo nie. Ak áno, môžeme tým mnohé ovplyvniť, zlepšiť, skvalitniť, jednoducho pomôcť si.

Napriek tomu, že základný význam jednotlivých farieb je pre všetkých rovnaký, vnímanie ich celkov môže byť individuálne. Tiež závisí od farebných kombinácií a tvarov.

Niektoré farby povzbudzujú, iné znervózňujú. Ostré a intenzívne farby aktivujú a tlmené naopak ukľudňujú.

      Farby v priestore dokážu regulovať výkon či únavu.

Červená

Má najnižšiu rýchlosť vibrácii, najdlhšiu dĺžku vo viditeľnom spektre a uvoľňuje najviac energie. Dodáva pocit tepla. Znížením frekvencie vlnových dĺžok ste menej vzrušený a tým cítite menšiu bolesť. Červená je vhodná  najmä pre ženy, lebo pomáha bojovať so ženskými ochoreniami, stimuluje nervový a obehový systém. Má dráždiaci, stimulujúci účinok. Má vplyv aj na zásobovanie orgánov krvou a na krvný obeh. Vyžaruje aktivitu a dynamiku. Môže zvýšiť telesnú teplotu, napomáha vo vytváraní adrenalínu. Znižuje pocit únavy, má schopnosť rozpúšťať chronické ochorenia. V procese liečenia pomocou farieb ju používajú na liečenie chudokrvnosti, liečenia zápalu hrubého čreva, chronického prechladnutia/zápalu dutín/, zápalu kĺbov a depresie. Pomáha  najmä pri liečbe bolesti. Využiť ju môžu ľudia trpiaci na migrénu alebo iné druhy nepríjemnej, vracajúcej sa bolesti. Lieči psychiku človeka zo strachu a fóbii. V prehnanom množstve vyvoláva agresivitu, netrpezlivosť. V Antike bol prostriedkom na vyjadrenia lásky, vášne. S červenou sa často stretávame ako symbolom sily, ohňa či moci. V židovskej a kresťanskej kultúrnej tradícií je farbou vážnosti a majestátnosti. Úplné odmietanie červenej môže byť prejavom nedostatku síl, pasivity, alebo únavy a vyčerpanosti; ale tiež môže byť príznakom zrelej vyrovnanosti so svojou impulzivitou.

Zelená

Je farbou prírody, nádeje, pokoja, rovnováhy. Je zmesou žltej a modrej farby, preto má osviežujúci a zároveň aj upokojujúci účinok. Vytvára harmóniu, súlad medzi telom a dušou, znižuje podráždenosť, únavu, uvoľňuje, zabezpečí odpočinok, regeneráciu, naberanie sily. Znižuje tlak krvi, rozťahuje žily, cievy. Zelená farba je silno prepojená so štítnou žľazou. Jej energia sa využíva pri uvoľňovaní hlienov, pri rozpustení krvných zrazenín, pri hojení modrín či popálenín. Stimuluje tráviaci systém aj mozog. Pomáha aj pri záchvatoch triašky či zášklboch svalov. Vhodná je aj na upokojenie nervov. Zmierňuje úzkosť a pomáha pri zápaloch kĺbov.

Modrá

Modrá farba sa využíva pri liečbe kožných ochorení, najmä akné. Často je spájaná aj s hrdlom, štítnou žľazou, pľúcami a ústami. Môže Vám však pomôcť aj pri psychických ochoreniach ako je nespavosť či depresia. Často ju spájajú aj s úbytkom hmotnosti a liečbou dyslexie. Ukľudňuje, má priaznivý účinok na niektoré typy zápalov, pri popáleninách, zápaloch kože či pri rôznych infekciách a vredoch. Je užitočná proti bolestiach a tepelných návaloch. Má ochladzujúci vplyv a dokáže vyrovnať energetickú hladinu. Znižuje krvný tlak, pulz, intenzitu dýchania a vnímanie bolesti. Napomáha komunikácii a rozvoju vedomostí. Je farbou pokoja, uvoľnenosti, farbou nekonečných citov. Vyjadruje citlivosť, jemnosť. Je symbolom vernosti, viery, tradície. Vyžaruje veľké množstvo ticha a chladu, čo môže vyvolať pocit bezpečnosti. Jej tmavý odtieň v kombinácií s čiernou farbou  podnecuje depresiu, vyvoláva pasívny pocit. Jej svetlejší odtieň dáva pocit čerstvosti, vzdušnosti. Modrá nesymbolizuje len chlad, ale je súčasne farbou prijímajúceho a tým ženský princíp. Modrá farba je určená pre hĺbku, ponorenia sa a pasivitu. Je teda farbou ženského, rozmnožovacieho, mnohoztvárňujúceho princípu. Je farbou pravdy, vernosti a nesmrteľnosti..

Žltá

Napomáha organizmu vo vylučovaní jedovatých látok, zmierňuje depresiu, regeneruje vyčerpané nervy, čiže privádza do dobrej nálady. Je farbou prírody, čiže obrody, nádeje, pokoja, rovnováhy. Žltá farba je teplá, má oživujúci účinok. Nositeľ tejto farby túži po slobode, po dobrej nálade, po intelektuálnych zážitkoch. Je farbou múdrosti, otca, zvedavosti, odzrkadľuje túžbu po slobodnom živote bez prekážok, po šťastí, po radosti. Terapia žltou farbou sa využíva najmä pri problémoch s tráviacim traktom. Žltá farba priaznivo pôsobí na žalúdok, pečeň, pankreas aj žlčník. Zvyšuje chuť do jedla a ničí rôzne črevné choroby. Posilňuje tiež nervový systém a zlepšuje cirkuláciu krvi do srdca. Využíva sa aj pri liečbe artritídy, pretože pomáha odstraňovať vápenaté usadeniny. Je farbou mysle, stimuluje činnosť mozgu. Vyvoláva aktivitu, odolnosť voči únave. Je vhodná do pracovných priestorov, škôl a všade, kde je potrebné zvýšiť duševnú kapacitu a myšlienkovú aktivitu. Voda nabitá žltým žiarením upokojuje vnútornosti.

Oranžová

Je oživujúcou, rozveseľujúcou, teplou farbou, napomáha prúdeniu kladných energií. Vyžaruje otvorenosť, radosť, šťastie. Má aktivizujúci účinok, ale chýba v nej agresivita červenej. Zvyšuje koncentračnú schopnosť, aktivitu, chuť do práce, má blahodarný účinok proti depresii, vráti chuť do života, zvyšuje chuť do jedla, má priaznivý účinok na tráviacu sústavu. Oranžová farba posilňuje imunitný systém priaznivo pôsobí na fungovanie sleziny, obličiek, žlče, pohlavných žliaz. Oranžová farba je vhodná pre osoby, ktoré majú problémy s dýchacím systémom. Dokáže pomôcť pri astme, bronchitíde či pri chronickej chorobe pľúc. Rovnako vhodná je pri opakujúcich sa menštruačných kŕčoch, ale aj pri iných kŕčoch a zášklboch vo všetkých častiach tela. U dojčiacich matiek zvyšuje produkciu mlieka. V rámci trávenia, zabraňuje nadúvaniu a uvoľňuje plyny. Zaujímavosťou je, že dokáže zastaviť štikútku.

Ružová

Je farbou priateľstva, šťastia, sentimentality. Tým, že je zmiešaním bielej a červenej farby, účinky oboch týchto farieb zjemňuje. Pôsobí proti hnevu, samote a tlmí emócie. Obľubujú ju ľudia romantickí, s estetickým cítením. Pastelová ružová farba dokáže upokojiť agresívnych ľudí a uľaviť človeku, ktorý je často v strese. Potláča aj chuť do jedla a je výborná na relaxáciu. Podporí tiež vaše prejavy lásky, nehy a zaháňa depresiu.

Fialová

Je zmesou studenej modrej a teplej červenej farby. Môže byť ukľudňujúca a znepokojujúca v závislosti od toho, ktorá farba bude dominantná. Je plná túžob, ilúzií, je melancholickou, uspávajúcou farbou. Je farbou mystiky, podvedomia, tajuplnosti, privádza k meditácií. Fialová farba  stimuluje hormonálnu činnosť a zabezpečuje lepšiu imunitu organizmu. Vhodne pôsobí aj na slezinu, zabraňuje hnačkám a prináša dobrý spánok a menšiu chuť do jedla. Pôsobí aj ako prírodné antibiotikum a zastavuje krvácanie.

Hnedá

Je farbou stromu, zeme, odzrkadľuje bezpečnosť, teplo. Deti ju obvykle nemajú radi, dospelý vystavený stresu však k nej cítia náklonnosť. Je farbou pôžitkov. Uprednostňujú ju ľudia, ktorí majú radi pohodlie, ľudia pokojní a spravodliví; ale i ľudia vyčerpaní a unavení životom, ktorí potrebujú oddych a kľud. V byte pôsobí príjemne, preto by mala sa s pestrými farbami.

Purpurová

Je majestátna, ustrnutá farba, vyžarujúca nadriadenosť. Purpurová farba podporuje správne fungovanie tepien a žíl, pomáha udržiavať vaše srdce zdravé a stimuluje aj krvný tlak. Posilňuje tiež reprodukčné orgány človeka.

Sivá

Je neutrálnou farbou, vyjadruje utiahnutosť, zdržanlivosť, monotónnosť. prezrádza strach, únavu, či nedôverčivosť Na väčšom povrchu pôsobí jednotvárne ale na druhej strane potláča krikľavosť pestrých farieb. Majú ju radi ľudia, ktorí nemajú vlastný názor, ľudia opatrní, nezúčastnení, ktorým vyhovuje stereotyp, alibisti, ale i ľudia unavení životom.

Biela

Je farba nelámavého svetla. Je farbou vzkriesenia, ale aj mŕtvych. Je to farba znovuzrodenia v duši. Biela farba je jedinou dokonalou farbou, pretože obsahuje všetky ostatné. Dokáže utíšiť bolesť. Je farbou čistoty, poriadku, neutrality. Vnucuje nevinnosť, láskavosť, čisté city. Zo všetkých farieb má najväčšiu schopnosť odrážať svetlo. Rozťahuje priestor čo je dané jej jasnosťou. Medzi inými farbami zohráva neutralizujúcu úlohu. Odmietanie bielej môže byť príznakom duševnej nevyrovnanosti, vnútornej neistoty, či nízkeho sebavedomia, ale aj pocitu viny a vnútorného sklamania.

Čierna

Predstavuje neprítomnosť všetkých farieb, je to farba absolútnej redukcie, absencie svetla a tým aj farieb. Je farbou noci. U nás je to farba smútku a smrti. Na väčšej ploche pôsobí skľučujúco, vyvoláva pocit odtrhnutia od prírody, od sveta, vyvoláva pocit uzavretosti. Môžeme ju kombinovať s každou farbou, pretože ich osvieti. V kombinácií s bielou pôsobí slávnostne. Vo feng shui nadobúda kladný význam: je farbou kontaktov, kariéry, je zložitou farbu, ktorá obsiahne viac významov.

Strieborná

Farba vízií a intuície, pomáha prebúdzať skryté možnosti.

Zlatá

Je symbolom slnečného svetla. Je znakom vznešenosti, pravdy, slnka, nesmrteľnosti. Symbolizuje úspech a hojnosť. Zlatistá farba vracia energiu, optimizmus a stimuluje tvorivosť. Zlatá farba sa vždy spája s pocitom hojnosti, lesku a nadbytku. Je to farba stredu, univerzálnej lásky, najvyšších hodnôt, idealizmu a šľachetnosti. Zlatá transformuje poznanie a pochopenie,, pomáha pri zvládnutí duševných neistôt.

Tok energie v sebe aj okolo seba sa dá riadiť a tvoriť pomocou myšlienok. Vaše myšlienky určujú nielen to, ako sa cítite, ale aj to, čo prežívate. Spôsobom myslenia vytvárame rôzne druhy energie. Inými slovami, veci, na ktoré sústredíte svoju myseľ – peniaze, duchovný rast, vzťahy, pôsobia na vaše energetické centrá – čakry. Každý človek má v sebe a okolo seba stovky čakier. My sa zameriame na tie, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život. Nachádzajú sa pozdĺž vertikálnej osy tela hlboko vo vnútri tela, v blízkosti žliaz s vnútornou sekréciou. Stimulujú tok životnej energie (ki, čchi, prány) v tele a zabezpečujú nám tak životnú silu. Dolné čakry súvisia najmä s materiálnym svetom, tie horné skôr s duchovnými témami. Čakry neustále vyžarujú a zároveň nasávajúú energiu. Ak sa necháte pohltiť negatívnymi myšlienkami, zanesú sa hustou, temnou energiou. Znečistenými čakrami nemôže energia voľne prúdiť a vy sa preto cítite v týchto stavoch unavení, nevyrovnaní a pod. Čakra môže byť otvorená aj čiastočne, alebo úplne zatvorená.

Systém čakier je prevzatý z zo starých čínskych zápisov. Vlastné sídlo majú čakry v éterickom vibračnom poli. Slovo čakra pochádza zo sankrstu a znamená doslova koleso, kruh. Podobajú sa lievikovitým kvetovým kalichom s rozdielnym počtom lístkov. Vo východnej tradícií sú preto označované ako lotosové kvety. Rozdelenie kvetov na jednotlivé lístky znázorňujú kanály energie, ktorými energia prúdi do čakier a ktorými je vedená do vibračných polí. Ich počet je od štyroch kanálov v prvej čakre až po tisíc v siedmej čakre na temeni hlavy.

Čakry majú aj svoje farby. Keďže dlhovlnné, pomaly vibrujúce svetlo vnímame ako teplé farebné odtiene, spodné -pomalšie čakry majú červenú, oranžovú a žltú farbu. Horné čakry sa točia rýchlejšie a majú preto studené farby – zelenú, modrú, indigo a fialovú.

1.čakra- koreňová – červená farba

Nachádza sa na dolnom konci chrbtice . Táto čakra je spojená so základom nášho fyzického života, s fyzickým bezpečím. Ovplyvňujú náš myšlienky a pocity týkajúce sa týchto oblastí: financie, kariéra, bývanie, fyzické bezpečie, uspokojovanie fyzických potrieb, majetok. Ak je táto čakra otvorená, prúdi do nás dostatok kľudnej energie ktoré potrebujeme ku zvládnutiu všetkých nárokov ktoré na nás kladie život. Táto čakra nám prepožičiava stabilitu a odolnosť., radosť zo života, ktorá nám dovoľuje vychutnať si všetko materiálne tak i sexualitu.

 Ak je čakra narušená, energia neprúdi rovnomerne, podlieha silný výkyvom. Človek máva často veľa energie ktorú nevie kam nasmerovať a na druhej strane podlieha apatii. Prežíva často obavy o existenčné prežitie, zadlžuje sa, dostáva sa pod čoraz väčší tlak. Nevie nájsť svoje miesto, je poháňaný vnútorným nekľudom zhromažďovať veci ktoré nepotrebuje s obavou budúcnosti.

2.čakra- sakrálna – oranžová farba

Nachádza sa uprostred medzi pupkom a dolným koncom chrbtice. Má vzťah k našej kompletnej citovej oblasti, k našim pohlavným a reprodukčným orgánom, k zmyselnosti, k radosti z plynutia. Súvisí so spojením s našimi rodičmi a neskôr s našimi partnermi. Je to miesto našej vnútornej hrdosti, prebýva tu naše vnútorné dieťa. Je to dôležitý bod našej vitálnej sily. Sídli tu pocit že sme Božskou bytosťou. Sakrálnu čakru ovplyvňujú myšlienky a pocity týkajúce sa: túžby po uspokojení fyzických potrieb (jedlo, pitie, sex, vzrušenie), závislosti (na alkohole alebo iných drogách, či jedle či iných látkach), telo (spánok,životný štýl, zdravie, hmotnosť, myšlienky týkajúce sa vzhľadu)

Ak je čakra narušená, príčiny treba hľadať v detstve, ktoré prebehlo bez lásky, v zložitom partnerskom vzťahu rodičov, partnerov či bolo plné tráum. Neskôr môžu funkciu druhej čakry ovplyvniť duševné otrasy. Ostávajú v nej zablokované pocity vnútornej dôstojnosti a životnej radosti a vzniká nenávisť, hnev, strach, bolesť, žiarlivosť a ďalšie nespracované pocity.

3.čakra  solar plexus – žltá farba

Nachádza sa presne nad pupkom Je to sídlo našej osobnosti a sú tu uložené všetky skúsenosti nášho života i životov minulých. Nájdeme tu všetky predstavy a vnútorné obrazy ktoré sa vytvárali od najrannejšieho detstva ukladanými, vštepovanými vetami, hodnoteniami, úsudkami a výpoveďami o tom aký sme a následne sme si ho sami vnútri uložili. Vytvorili tak svoj sebaobraz. Tiež sa vzťahuje k centru našich nevyjasnených pocitov, našej schopnosti sebapresadenia sa, schopnosti uhájiť si v živote svoje miesto, s pocitom vlastnej sebahodnoty. Tretiu čakru ovplyvňujú pocity a myšlienky týkajúce sa týchto oblastí: sila a moc ( strach z moci, alebo mať väčšiu moc, strach z autorít, posadnutosť silou a mocou), ovládanie ( strach z ovládania inými ľuďmi, strach zo straty kontroly, túžba po sebaovládaní, túžba mať kontrolu nad danou situáciou alebo druhými ).

Pri narušenej čakre môže mať človek pocit z bezcennosti, pocit poníženosti, prázdnoty, obavy, pochynosťou či vôbec zvládne svoj život, objavujú sa depresie, sebaobviňovanie, náhle citové výlevy, mocenské hry spojené s manipuláciou druhých a vnucovaním im vlastnú vôľu len aby mal prístup k ich silám miesto toho, aby sa rozvíjal sám v sebe.

4.čakra – srdcová – zelená, ružová farba

Nájdeme ju uprostred hrudníka. Je to zároveň prvá čakra z horných čakier, ktorá súvisí s duchovnými témami. Vzťahuje sa k našej schopnosti vcítenia sa, pociťovať lásku k sebe samému i k ostatným ľuďom, zvieratám, k prírode alebo aj k veciam, súcitiť a bezpodmienečne dávať a milovať, cítiť a vnímať energiu. V systéme čakier  je srdce tým najväčším liečiteľom, ktorý harmonizuje negatívnu energiu a vie ju premeniť na pozitívnu. Srdcovú čakru ovplyvňujú myšlienky a pocity týkajúce sa týchto oblastí: medziľudské vzťahy ( vzťah s matkou, otcom, prarodičmi, súrodencami, partnermi, priateľmi, spolupracovníkmi, deťmi  ale aj s cudzími ľuďmi), láska ( božská láska pochádzajúca u vášho vyššieho Ja, romantická láska, láska medzi rodinnými príslušníkmi), pripútanosť k ľuďom ( závislosť, nefunkčný vzťah založený na závislosti, prípadne posadnutosť určitou osobou), súcit ( voči sebe alebo inému človeku, voči zemi, národu...).

Ak je čakra narušená, vznikajú obavy spojené s dávaním alebo prijímaním lásky, vzťahy založené na závislosti, posadnutosti ju blokujú. Práve preto že štvrtá čakra pracuje so súcitnou láskou, veľmi ľahko sa zaťaží skúsenosťami, kvôli ktorým je táto láska odmietaná, alebo zneužívaná. Človek sa cíti potom ako odrezaný od univerzálneho prúdu lásky a s veľkým problémom nadväzuje vzťahy s ostatnými ľuďmi. Snaží sa lásku získať napríklad manipuláciou alebo mocenskými hrami.

5.čakra – krčná – modrá farba

Nachádza sa na krku v blízkosti ohryzku. V tejto čakre sa nachádza všetka láska, radosť a súcit, ktorá sa nachádza v srdci. Funguje ako uško ihly medzi osobnosťou a inšpiráciou, ktorú získava duša od Božstva. Vzťahuje sa k našej obetavosti, oddanosti, kreativite a k nášmu vyjadrovaniu – verbálnemu, neverbálnemu vo forme umeleckých či akýchkoľvek ďalších tvorivých činnostiach. Tiež jej hovoria brána do neba, pretože otvára osobnosť smerom hore vyšším častiam duše, preč od vlastnej osobnosti. Všetko čo bolo nájdené v srdci, je teraz možné vyjadriť hrdlom. Krčnú čakru najviac ovplyvňujú myšlienky a pocity v oblastiach: pravdovravnosť, úprimnosť ( voči sebe, blízkym, známym, nadriadeným, podriadeným..), komunikácia ( akákoľvek forma vrátane spevu, písaného aj hovoreného prejavu, umeleckej tvorby, channelingu a vyučovania), schopnosť požiadať o to čo chceme a potrebujeme ( Boha, svojich blízkych, spolupracovníkov ale aj samého seba).

Narušená čakra sa prejavuje strachom z vyslovenia pravdy, pretože prevláda strach zo straty priateľov, či uznania, obavy že by sme tým mohli niekomu ublížiť, byť za ňu potrestaní, odmietnutí. Dochádza tak k vnútornému konfliktu, strate slobody ,blokovaniu prejavu, čím vzniká aj napr. hnev či odpor. Taktiež môže neustále nutkanie komunikovať – „ukecanosť“, neschopnosť vypočuť druhého lebo chcete stále rozprávať viesť k prílišnej stimulácií krčnej čakry, čo môže viesť tiež k jej nerovnováhe a narušeniu.

6.čakra –tretie oko –  indigo ( tmavomodrá) farba

Nachádza sa uprostred medzi obočím. Táto čakra nám povoľuje vhľad  do energetickej roviny, ktorá leží za viditeľným svetom. Ukazuje nám zákulisie ľudí a ich duševný stav, to akí sú v skutočnosti za všetkými maskami osobnosti. Tretie oko zaznamenáva celý váš život ako film- všetky myšlienky, pocity aj činy, ale aj emócie všetkých ľudí s ktorými prichádzame do styku. V okamihu smrti sa vám celý tento záznam prehrá pred očami. Tretie oko ovplyvňujú myšlienky a pocity týkajúce sa Budúcnosti ( túžba alebo naopak nechuť vidieť čo nás čaká), minulosť ( ak vás vízie budúcnosti desia alebo ak ste boli prenasledovaní v minulých životoch za svoje „nadprirodzené“ schopnosti, svoje tretie oko radšej zatvoríte), viera a duchovno ( túžba alebo nechuť vidieť duchov, anjelov). Tretím okom môžeme vidieť auru, energetické diery myšlienkové vzorce, rozoznáva prebiehajúce mocenské hry, zložité energetické či rodinné, partnerské väzby.

 Ak je čakra narušená zostáva človek zadusený svojimi myšlienkami, premúdrelo sa pokúša posudzovať všetko podľa svojich myšlienkových meradiel a hodnôt, často býva domýšľavý a pyšný. Za svojim predstieraným správaním ( šikanovaním, zastrašovaním, agresívnym správaním) skrýva svoju bolesť, nízke sebavedomie, ktorým získava od ostatných energiu, ktorú sám momentálne nemá k dispozícií.

7.čakra – korunná – fialová farba

Nachádza sa na temene hlavy. Symbolom je naše spojenie so svetlom a s našim vesmírnym pôvodom. Má nezastupiteľnú úlohu pri jasnovidnosti, jasnom poznaní, čo je schopnosť prijímať myšlienky, informácie a inšpiráciu od Boha, prípadne kolektívneho nevedomia. Odtiaľ dostáva človek potravu pre svoju dušu a naozajstné vedenie od svojho vyššieho Ja. Spojením s vyššou múdrosťou  je správanie nezávislé na hodnoteniach z vonkajšieho prostredia, mienke druhých. Pohybuje sa v s živote sebaisto, uvoľnene, pretože nepretržite zakúša podporu vyššej úrovne svojej duše a vesmírnej múdrosti. Žije v súlade so sebou samým a súhlas ostatných používa ako druhoradý. Má taktiež vzťah  k spojeniu s vesmírnou matkou. Korunnú čakru ovplyvňujú myšlienky a pocity týkajúce sa týchto oblastí: Boh (vzťah k nemu), náboženstvo i duchovnosť, Božské vedenie ( postoj k prijímaniu pokynov a inšpirácie z univerzálneho zdroja ), viera ( naša ochota či neochota prijímať informácie z vyšších sfér bez kontroly rozumu).

Narušenie korunnej čakry spôsobuje nespracované emócie alebo negatívne myšlienky ohľadne nasledovania vyššieho princípu či Boha, prípadne na základe negatívnych skúseností s náboženstvom. Človek sa cíti ako odrezaný  a napospas vydaný svojmu malému ja, osobnosti. Chýba jednota so zdrojom, teda aj kľud, pokoj a naplnenie. Je uväznený vo vlastných životných a myšlienkových vzorcoch. Je potrebné sa len vzdať stačí len málo mentálnych zábran voči sebe samému, životu a Božskému princípu. Hľadanie sa musí obrátiť dovnútra, skutočne proti sebe samému a proti svojim pocitom.